COĞRAFİ KONUMU VE İKLİMİ :

İNHİSAR, MARMARA BÖLGESİNİN GÜNEY MARMARA BÖLÜMÜNDE YER ALAN BİLECİK İLİNE BAĞLI BİR İLÇEDİR. İLİN GÜNEYDOĞU KESİMİNDE YER ALMAKTADIR. DOĞUSUNDA MİHALGAZİ İLÇESİ, BATISINDA SÖĞÜT İLÇESİ, KUZEYİNDE GÖLPAZARI VE YENİPAZAR İLÇELERİ VE GÜNEYİNDE ESKİŞEHİR BULUNMAKTADIR. ENGEBELİ BİR ARAZİ YAPISINA SAHİPTİR. YÜZÖLÇÜMÜ 341 KM2 DİR.
İNHİSAR'IN ORTASINDA DOĞU-BATI İSTİKAMETİNDE AKAN SAKARYA NEHRİ, İNHİSAR HUDUTLARI İÇERİSİNDE 3-4 KM GENİŞLİĞİNDE 14 KM UZUNLUĞUNDA OLMAK ÜZERE 50-55 KM2' LİK BİR VADİ OLUŞTURMAKTADIR. SAKARYA VADİSİNDEN KUZEY VE GÜNEYE DOĞRU UZAKLAŞTIKÇA YÜKSELTİLER ARTMAKTADIR. İLÇE SINIRLARI İÇERİSİNDE BULUNAN EN YÜKSEK TEPELER 950 M İLE AKKÖY VE 850 M İLE HARMANKÖY TEPELERİDİR. İNHİSAR İLÇE MERKEZİ BATIDAN DOĞUYA DOĞRU EĞİMLİ BİR ARAZİ ÜZERİNE KURULMUŞ OLUP SAKARYA NEHRİNDEN UZAKLIĞI 1 KM KADARDIR.

SAKARYA NEHRİ
İNHİSAR, BATI KARADENİZ, MARMARA VE İÇ ANADOLU BÖLGELERİNİN KESİŞTİĞİ BÖLGEDE OLMASI SEBEBİYLE GEÇİT İKLİMİNE SAHİPTİR. AĞIRLIKLI OLARAK BATI KARADENİZ BÖLGESİ İKLİM ÖZELLİKLERİNİ TAŞIR. SAKARYA NEHRİ VADİSİNDE İKLİM, ILIMAN ÖZELLİKTEDİR. ANCAK İLÇEMİZ GEÇİT BÖLGESİNDE BULUNMASI SEBEBİYLE İLKBAHAR GEÇ VE SONBAHAR ERKEN DONLARINDAN ETKİLENMEKTEDİR. YILLARA GÖRE ORTALAMA YAĞIŞ MİKTARI DEVAMLI DEĞİŞİKLİK VE TUTARSIZLIK GÖSTERMEKLE BERABER KLİMATOLOJİK VERİLERE GÖRE 40 YILLIK ORTALAMA ŞU ŞEKİLDEDİR:

A- ISI ORTALAMASI ( C )................:15.3

B-YILLIK YAĞIŞ ( MM/ M2 ).............: 420

C-KARLI GÜN SAYISI......................: 6

D-DONLU GÜN SAYISI................... : 21

EN ÇOK YAĞIŞ ALAN AYLAR:

OCAK ( MM/M2 )..............................: 40

MAYIS ( MM/M2 ).............................: 42.3

EN DÜŞÜK ISI OCAK AYINDA OLUP, ORTALAMA ISI 7 ºC DİR. EN SICAK AY TEMMUZ-AĞUSTOS AYLARIDIR. GENELLİKLE HER YIL BU AYLARDAKİ ORTALAMA SICAKLIK 30,5 ºC' DİR. BU NEDENLE YIL İÇERİSİNDE EN KURAK AYLARDA, SICAKLIĞIN YOĞUN OLDUĞU TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARIDIR.

YAĞIŞ ŞEKLİ, KIŞ AYLARINDA SAKARYA VADİSİNDE YAĞMUR, YÜKSEK KESİMLERDE KAR ŞEKLİNDEDİR. BİTKİ ÖRTÜSÜ; SAKARYA VADİSİ BOYUNCA NAR YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGIN OLDUĞU İÇİN YEŞİL HAKİM OLUP, VADİNİN ETRAFINDAKİ YÜKSELTİLER GENEL OLARAK BOZKIR GÖRÜNÜMÜNDEDİR. DAHA YÜKSEKLERE ÇIKILDIKÇA ARAZİDE KIZILÇAM, KARAÇAM ORMANLARI VE BOZUK MEŞELİK ALANLAR GÖRÜLMEKTEDİR.